Populární americký spisovatel Robert Fulghum se po krátké zastávce v Praze vydal na několika týdenní turné s projektem Listování. To zakončil v Ostravě, kde zůčastnil mezinárodního fóra Meltingpot pořádaného v rámci festivalu Colours of Ostrava. Na setkání sii ekonomové, politici, vědci, designéři a filozofové sdíleli a vyměňovali si inovativní a inspirativní myšlenky.
Do dobrodružného turné, na němž ho čekalo padesát setkání s diváky ve čtyřiceti městech, se pustil hlavně proto, že chtěl poznat Českou republiku a nasbírat materiál na další knihu. “Mám takový tajný plán – napsat knihu o Češích, využít příběhy z Česka. Myslím si, že je ve vás určitý druh nebojácnosti a odvahy, který je třeba ukázat,“ řekl Robert Fulghum.
„Nakladatel se mě ptal, kdy bude další kniha. Řekl jsem, že mám v šuplíku mnoho dosud nepublikovaných esejů a příběhů, že je pošlu a vy si vyberete. Na této knize je zajímavé to, že sami Češi si vybrali příběhy, které v ní chtějí, přeložili si je a zařídili vydání. Doufám, že knihu budou stejně aktivně i číst,“ řekl Robert Fulghum při představení nové knihy v Praze.
Zároveň uvedl, že ze všech příběhů v knížce má nejraději právě ten první, který dal celému výboru jméno. „Na první pohled je to odlehčený, nenáročný příběh o dítěti, které má v obchodě záchvat vzteku. Ve skutečnosti je to velmi vážný příběh. My všichni občas pocítíme silný vztek, smutek nebo rozladění z toho, že nedostáváme to, co chceme, a nejradši bychom si taky lehli na podlahu a křičeli. Malé dítě člověk obejme a utěší, ale dospělý se s tímto pocitem musí vypořádat sám. První příběh knihy tedy slouží jak k zasmání, tak k tomu, abychom pochopili, že je trochu o nás všech.“
Robert Fulghum se do České republiky rád vrací. Naposledy vystoupil na Světě knihy v roce 2013. O dva roky dříve v Argu vyšla jeho kniha Drž mě pevně, miluj mě zlehka. V té době také vznikl úspěšný pořad Listování, který nyní Lukáš Hejlík za přítomnosti autora uvede znovu na turné po celé České republice.