Nevím proč, ale čas adventní bývá někdy přespříliš krutý. Jsou tomu tři roky a pár dnů, co jsem poprvé na tomto místě konstatoval, že některé zprávy by se neměly vůbec přinášet. Tehdy jsem to zmínil v souvislosti s úmrtím Radima Hladíka. Osud tomu chtěl, já nikoliv, abych to musel zopakovat. Ano, jsou zprávy, které by se neměly vydávat. Leč, život už je takový. A tak nezbývá se smířit s tím, že do hudebního nebe odešla dáma s jedním z nejlepších hlasů na evropské hudební scéně Maria Fredriksson. Druhé polovině švédského dua Roxette bylo 61 let.
Už od května roku 2015, tedy od doby, kdy Roxette naposledy zahráli v Praze, jsem čekal, kdy tahle zpráva přijde. Po tři dekády byli, jsou a vždy zůstanou Roxette mojí nejoblíbenější kapelou, proto jsem se vždy těšil na jejich vystoupení v Čechách. Bohužel dojem z poslední koncertu zůstane navždy smutný, neboť Maria Fredriksson už tehdy byla pod vlivem dalšího ataku zákeřné choroby, které 9. prosince podlehla. Místo, aby na podiu řádila při rockových vypalovačkách, aby svým podmanivým hlasem prezentovala vyprecizované balady, celý koncert odzpívala v sedě. A bylo více než jasné, že tehdy jsem je komplet v Praze viděl naposledy.
Naopak poprvé jsem se Roxette setkal na počátku druhé poloviny osmdesátých letech, to se tehdy vlnami bavorské rozhlasové stanice Bayern 3 neustále nesly tóny tehdy super hitu The Look z alb Look Sharp, které se stalo celosvětovým průlomem ve společné kariéře Marie Fredriksson a Per Gessle.
Ti dva se potkali o pár let dříve. Oba již měli nemálo hudebních zkušeností, především však na švédské hudební scéně. V roce 1986 vydávají jako Roxette (mimochodem název kapely si vzaly z nepříliš známé písně kapely Dr. Feelgood) debutové albu Pearls of Passion. Album sice zpívané v angličtině, ale vyšle výhradně ve Švédsku. Celosvětově se vydalo až po úspěchu singlu The Look, o který se, jak se traduje, postaral americký student, který si jej přivezl ze studií ve Švédsku a nabídl je do místních rádií.
Na raketovém vzestupu kapely Roxette mezi lety 1988 a 1990 mělo lví podíl také zařazení songu It must have been love na soundtrack k populární komedii Pretty Woman. Od té doby byla Marie Fredriksson a její „roxette“ kumpán Per Gessle globální hvězdou. Své postavení postupem času potvrzovali alby jako Joyride, Tourism, Crash! Boom! Bang!, Have a Nice Day, Room Service, Charm School, Travelling a posledním Good Karma.
V České republice se kapela Roxette objevila třikrát. Poprvé to bylo v rámci Crash, Boom, Bang Tour v roce 1994. Pro velký úspěch tu skupina odehrála 26. a 27. října hned dva koncerty. Podruhé se u nás zastavili Marie a Per o sedm let později. Naposledy pak to bylo ve zmíněné koncertě 21. května 2015.
foto: wikipedia.org