benefiční koncert

Benefiční koncert Pomáháme s ČF vynesl přes 4,5 milionu

Benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií, který Česká filharmonie spolu s dalšími partnery uspořádala v sobotu 28. března v Dvořákově síni Rudolfina, dokázal pomoci, ale i povzbudit a dodat naději. Diváci a posluchači si prostřednictvím přímého přenosu ČT art a online streamu mohli v klidu vychutnat díla Smetany, Dvořáka či Bacha v mistrovském podání špičkových českých hudebníků a zároveň podpořit pět pražských a brněnských nemocnic. V průběhu večera se ve veřejné sbírce, kterou připravila Nadace Via, sešlo přes 4,5 milionu korun. Tato obdivuhodná částka přitom ještě nemusí být konečná, protože posílat finanční příspěvky prostřednictvím bankovního účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz je možné až do pátku 3. dubna. Vybrané peníze poslouží na nákup potřebných zdravotnických pomůcek v Nemocnici Na Homolce, FN v Motole, Nemocnici Na Bulovce, FN Brno a FN u sv. Anny v Brně, jejichž lékaři a zdravotní sestry pečují o pacienty s vážným průběhem nemoci Covid-19.

Benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií byl pořádán za účelem pomoci nemocnicím a zároveň v jeho průběhu byla představena platforma Spojujeme Česko, jejímž cílem je pomoci v boji proti Covid-19 především po ekonomické a podnikatelské stránce. „Vlna solidarity, která se v České republice zvedla, je neuvěřitelná. Všem patří velký dík – záchranným složkám, ale také státním úředníkům, průmyslníkům, univerzitám, inovátorům, kteří se nám za poslední dva týdny ozývají ve velkém. V podstatě to vnímáme jako obrovskou příležitost, vzít si z toho, co nyní všichni prožíváme, to dobré a iniciovat zajímavé technologické projekty. Hlavní myšlenka našeho krizového štábu na Ministerstvu průmyslu a obchodu je v dobrém slova smyslu protrhnout hranice mezi státní správou, průmyslem, odbornou veřejností a neziskovým sektorem. Protože kdy jindy, než teď bychom měli pracovat jako jeden tým, v této historické chvíli jak naše mysl, tak naše srdce mohou pracovat společně. A myslím, že se to daří. Proto spojujeme Česko,“ konstatoval krizový manažer a koordinátor Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Robin Čumpelík.

Internetové stránky www.spojujemecesko.cz nabízejí řadu konkrétních příkladů spolupráce státu, firem, podnikatelů a také možnost rozjet další projekty. Mnohé z nich účinně pomáhají doma a vzbudili zájem i v zahraničí. Například mobilní aplikace Záchranka, která stiskem jednoho tlačítka v chytrém telefonu dokáže v případě nouze rychle přivolat Zdravotnickou záchrannou službu a Horskou službu i odeslat informace o poloze, se nyní překládá do maďarštiny. Digitální karta koronavirus Covid-19 v mobilním telefonu komunikuje aktuální, prověřené informace z Ministerstva zdravotnictví, záhy po spuštění má už 700 000 uživatelů a v současné době mají zájem o přenesení této technologie Spojené státy. Mimořádnou pozornost vyvolaly respirátory z 3D tiskárny, které za týden dokázal vyvinout tým z pražské ČVUT ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a státní agenturou Czech Invest. „Podle nejnovějších informací tyto české masky, které splňují nepřísnější parametry FFN3, prošly certifikací i na sériovou výrobu, tak abychom v řádu několika týdnů dokázali vyrobit desítky tisíc kusů. Vláda se snaží chovat solidárně, první kusy proto dnes, v neděli 29. března, odlétají do Itálie,“ dodal Robin Čumpelík.

foto: Petr Kadlec