Divadlo pod Palmovkou je od loňského podzimu opět otevřeno divákům. Po povodni v roce 2013 prošlo dvouletou rekonstrukcí a od října zásobuje diváky doslova programovou smrští. Nejnovější premiéru Mlčení bobříků představí 12. února v komorním Studiu Palmoffka, na velké scéně pak 26. února uvede v české premiéře hru Laskavé bohyně.
„Dosud se na Palmovce připravovaly maximálně čtyři nové inscenace za sezonu. Nyní chystáme jenom v prvním pololetí roku 2016 šest nových titulů. Touto smrští chceme oznámit, že příběh Palmovky pokračuje. Anebo ještě lépe – že píšeme příběhy nové,“ říká ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang.
Mezi své priority řadí „nové“ Divadlo pod Palmovkou uvádění divadelních příběhů, které vycházejí z repertoárů různých žánrů i forem. Divadelní příběhy, které srozumitelně vyjadřují emoce, myšlenky, provokují smích i vyvolávají katarzi silného zážitku. Samotné Divadlo pod Palmovkou vidí jeho ředitel Michal Lang jako „divadelní příběh, který trochu provokuje,“ dodává.
Výhradně punková je komorní scéna Palmoffka ve čtvrtém patře divadla, kde proběhne 12. února premiéra hry Tomáše Dianišky Mlčení bobříků s podtitulem „Totalitní horor o nástrahách skautingu“ v režii Jana Friče. „Chtěli jsme vytvořit inscenaci o padesátých letech v totalitním Československu, ale protože jsme třicátníci, výsledek je vlastně béčkový horor,“ říká Tomáš Dianiška, který v představení také hraje.
Další premiéru chystá Divadlo pod Palmovkou na velké scéně 26. února. V režii Michala Langa uvede poprvé na divadelních prknech v České republice adaptaci slavného románu Jonathana Littella Laskavé bohyně v hlavní roli s Janem Teplým.
Bulharský režisér Nikolaj Penev inscenuje pro Divadlo pod Palmovkou hru Náměsíčná komedie aneb Kankán u starého mládence od Seana O´Caseye, premiéru bude mít 11. března. Na konci dubna odehrají poprvé pod Palmovkou Shakespearův Večer tříkrálový a v květnu v obnovené premiéře Krvavou svatbu od Federica Garcíi Lorcy v režii Ivana Krejčího.
foto: David Turecký