Na česko-polské hranici se letos od 27. dubna do 3. května odehraje 21. ročník festivalu Kino na Hranici. Jedinečný festival, v rámci kterého diváci během sedmi dnů hned několikrát za den skutečně překročí státní hranice. Do konce ledna jsou v předprodeji zvýhodněné akreditace, díky kterým je možné si cestu do Těšína naplánovat již nyní a zhlédnout to nejlepší z polské a české kinematografie.
Festival Kino na Hranici začal postupně odhalovat svůj program – přes sto padesát filmových projekcí a sto hostů je zárukou, že si z nabídky vybere každý. Díky intimní a přátelské atmosféře pohraničního Těšína si festival oblíbili přední filmoví režiséři i herci. Festival je jedním z mála, na kterém je možné sledovat film v sále s režisérkou Agnieszkou Holland, která v posledních letech nevynechala žádný z ročníků, Krzysztofem Zanussim i Janem Hřebejkem nebo Miroslavem Krobotem. Tváří v tvář je možné se v Těšíně setkat také s Karolinou Gruzskou, Ivanem Trojanem nebo Agatou Kuleszovou z Oscarem oceněného filmu Ida. Festival se vedle současné polské a české filmové tvorby zaměřuje na retrospektivy a tematické cykly, které kinematografie obou zemí spojují.
V rámci retrospektivních sekcí budou mít návštěvníci unikátní příležitost seznámit se s dílem výjimečného a nekompromisního filmového surrealisty Jana Švankmajera. “Animace je pro Švankmajera formou magie, díky níž oživuje předměty jako třeba kus kořene z lesa, který se stal hlavním “hrdinou” filmu Otesánek. Inspiraci čerpá také z literatury, na plátno přenesl mimo jiné díla Lewisa Carrolla a Edgara Allana Poea. Jeho filmy jsou rovněž zdrojem inspirace pro mnoho tvůrců – bratry Quaovy, Tima Burtona či Terryho Gilliama,” přibližuje režisérovu tvorbu český programový ředitel Martin Novosad. Retrospektiva nabídne všechny Švankmajerovy celovečerní snímky a výběr krátkých filmů klíčových pro jeho tvůrčí dráhu.
Další z českých osobností, kterým se program festivalu bude letos věnovat, je legendární představitel doktora Mráčka či strýčka Pepina z Postřižin Jaromír Hanzlík. Těšínský rodák přijede na hranici uvést kromě své starší tvorby i úplnou novinku – romantickou komedii Léto s gentlemanem, v níž Hanzlík hraje nejen hlavní roli, ale zároveň je i autorem scénáře.
Festival představí také průřez dílem polských tvůrců – své filmy přijede osobně uvést režisér polský režisér kultovních hořkých komedií Marek Koterski a charismatický polský herec Marcin Dorociński.
Letošní ročník bude patřit také ženským hrdinkám – tematický cyklus Femme Fatale se zaměří na krásné a osudové ženy českých a polských filmů. Výběr filmů připomene inspirativní roli žen ve filmovém světě – ať už okouzlovaly svými půvaby a charismem celou generaci diváků či se staly múzami pro tvůrce. Vyslankyní českých femme fatales bude třeba Olga Schoberová, jež se stala symbolem sexappealu šedesátých let zejména díky roli v bláznivé sci-fi komedii Kdo chce zabít Jessii?. Mezi polskými osudovými ženami přehlídka představí Grażynu Szapołowskou z Krátkého filmu o lásce Krzysztofa Kieślowského nebo Joannu Kuligovou ze Studené války.